Přezletice na nejposvátnější české cestě
Stezka byla vytvořena v průběhu zimy a jara 2022 a dokončena 1.7.2022 s bohulibým záměrem, aby se děti a mládež v odcizeném světě mohla poučit o dějinách, a řekli bychom, až mystériích své vlastní země.
Proto je tu vytvořena cesta osázená symbolickými pečetěmi a tabulemi, nořícími čtenáře do hlubin české historie a prehistorie.
Ústředním tématem naučné stezky jsou logicky přemyslovské postavy naší historie, které byly povýšeny až na jakési nadzemské mocnosti nebo archetypy, kolem nichž tisíckráte tepal a pulzoval život našich dějin. Václav, Ludmila, Bořivoj, a mnoho dalších jmen nadále zní v nevědomí českého národa. A tyto dějinné okolnosti jsou lemovány pravěkem keltským i vzácným nalezištěm předvěkého člověka na zlatém kopci.
Jednotlivá zastavení označují tyto dějinné milníky, které prošly zdejší krajinou, symbolickou krční páteří Čech, se srdcem Prahou a Jizerskými horami jako hlavou naší kotliny.
- Trůn přemyslovské princezny neboli Vinořská princezna. Její objev na hradišti v Praze-Vinoři poukazuje na dobu knížete Bořivoje a Velké Moravy, jejíž moc sahala až do Čech.
- Přemyslovský válečný buben je upomínkou doby starých Přemyslovců, od Přemysla Oráče po dobu knížete Hostivíta.
- Kelstké tržiště připomíná dobu železnou, s Kelty a Venety v Polabí a velkými vazbami jantarové cesty halštatské kultury na Etruskou říši.
- Vítězný praporec svatého Václava. Když byl kníže Václav prohlášen za svatého, měly s ním a se svatým Vojtěchem spojené předměty, ostatky, kopí a praporec činit v časech pro české knížectví a moravské zemské úděly nejtěžší zázrak a divy přivádějící přemyslovské vojsko k vítězství.
- Menhiry a rondely poučují o vzdáleném pravěku, kdy i zde byl neolitický kultovní rondel a zdejší okolí náleželo asi za knovízské kultury doby bronzové do oblasti českých menhirů.
- Na nejsvatější poutní cestě českých dějin, kdy Přezletice leží na možné trase převozu svatého Václava z Boleslavi do Prahy, rotundy svatého Víta. Pro každého vlastence, věřícího člověka nebo alespoň zájemce o historii, je tato cesta nejsvětější českou stezkou. Zde stojící pečetní menhir má proto tvar státní vlajky.
- Přezletice mezi posvátným Řípem a starobylou Kouřimí. Kolmo na svatováclavskou cestu vede linie od Řípu na Lechův kámen u hradiště Kouřimského. Podle jedné verze české pověsti si dávali Čech a Lech znamení kouřem, asi posvátného ohně (VATRY, persky ÁTAR). Zlatý kopec mohl být jedním z míst tohoto ohnivého obřadu.
- Pravěký člověk na Zlatém kopci. To, co však ve světě vědy nejvíce Přezletice proslavilo, je objem základů pravěkého obydlí předvěkého člověka. Zde lze spočinout na uchvacující vyhlídce u menhiru stojícího pračlověka a prožít časy bez tlaku civilizace.
Pečetě naučné stezky ve tvaru menhirů.
Jsme na okraji oblasti proslulé starými českými menhiry, vztyčenými kameny. To inspirovalo k vytvoření kamenných pečetidel českého knížectví a pravěké historie, jejichž spodní část z barevných kamenů je vtisknuta do pergamenu matky Země. Tao pečetidla-menhiry tak vyzývají nyní k četbě tabulí, ale též k meditaci o významů člověka v dějinách a vesmíru. Významem této naučné cesty je oživení stezky našich kořenů. Strom bez kořenů vždy uhyne a zmizí v nicotě času. Pro někoho je to výletní trasa, pro jiného malá české pouť do Jeruzaléma.
Přejeme vám hezké zážitky na dobrodružné cestě poznání.